A Tanács értékelése szerint a magyar gazdaságban erős és általános dezinfláció érvényesül, ugyanakkor Virág alelnök kiemelte a piaci szolgáltatások átárazásait, mely nagyrészt a visszatekintő árazás miatt markánsan meghaladja az inflációs célt. Ezzel együtt a pandémia előtti szinteknél feszesebb munkapiac önmagában is magas szolgáltatás infláció von maga után.

Az előretekintő iránymutatás a jegybanki közlemény végén szintén az óvatosságot és a türelmességet hangsúlyozta. „A globális dezinflációt övező kockázatok, a nemzetközi befektetői hangulat változékonysága és a hazai dezinfláció fenntartható folytatása a következő hónapokban óvatos és türelmes monetáris politikát indokol.

MNB jegybanki alapkamat 2024

A Tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását. Az áprilisban megkezdett új szakaszban a Monetáris Tanács a korábbinál lassabb ütemben haladva, adatvezérelten dönt az alapkamat további mérsékléséről.”  

Összességében a jegybank mai üzenetei a várttal összhangban alakultak. A hazai dezinfláció összességében erőteljes és általános, ugyanakkor a kockázati környezet kedvezőtlen változása fokozott óvatosságra intheti a monetáris hatóságot.

Az egy hónappal ezelőtt júniusra vizionált 6,75 százalékos kamatszint további két, 50 bázispontos vágást jelent, melyet most is elérhetőnek tart a jegybank. Ezzel együtt nincs kőbe vésve: adatvezérelten haladhat tovább a döntéshozatal, nincs hová sietni a vágásokkal az alelnök szavai szerint. Mindent egybevetve az infláció újbóli emelkedése és a globális dezinfláció beragadása az év második felére kevés teret hagyhat a további lazításra. (Nagy János, makrogazdasági elemző, ERSTE Bank)