Nemzeti Tőkeholding Csoport - mit kell tudni róla?

A Nemzeti Tőkeholding Csoport egy új állami hátterű intézményrendszer, amelynek feladata, hogy a részben vagy teljes mértékben állami hátterű tőkealapok számára harmonizált, kiszámítható működési keret- és normarendszert, a hazai vállalkozások megfelelő tőkefinanszírozásához pedig egységes állami tőkebefektetési stratégiai irányt biztosítson.

A Csoport a gazdaságfejlesztési szempontokat és a vállalkozásbarát működést fókuszban tartva egyúttal a finanszírozási források optimális allokációját is célozza, ösztönzőleg hat a piaci befektetők aktivitására, így hozzájárul a vállalkozások sikereihez, a hazai innováció és a munkahelyteremtés ösztönzéséhez, valamint a magyar cégek régiós piacokon történő terjeszkedésének elősegítéséhez.

A Nemzeti Tőkeholding Csoport a koordinációjában lévő társaságokon, az MFB Invest Zrt.-n és az EXIM Invest Zrt.-n keresztül érvényesíti a befektetési standardokat. Az MFB Invest elsősorban hazai, az EXIM Invest hazai és nemzetközi, széles iparági fókuszú piaci tőkealapokban valósít meg vagy menedzsel állami forrásokból befektetéseket, magát a tőkebefektetési tevékenységet piaci alapkezelőkre bízva.

Gazdaságélénkítés  

Ezzel 10 alapkezelő összesen 13 hazai alapja kezdheti meg gazdaságélénkítő tevékenységét a beruházási aktivitás növelésén, a zöldfejlesztések serkentésén, valamint a tőzsdei befektetések forgalomösztönzésén keresztül. A 164 milliárd forintnyi forrás hozzájárul a gazdasági növekedés helyreállításához, a versenyképesség növeléséhez, így a munkahelyek és a családok megvédéséhez. 

Lezárult a Baross Gábor Tőkeprogram keretében március 1-jén meghirdetett, ingatlan- és értékpapíralapokat célzó alprogramok forrásainak folyósítása a nyertes alapkezelők számára. Az eredetileg 150 milliárd forintos keretösszeget végül 164 milliárd forintra emelték, melyből 150 milliárd forint az ingatlan-, míg 14 milliárd forint az értékpapíralapokhoz került.

Az ingatlanalapok a tőkefinanszírozást meglévő ingatlanok energiahatékonysági célú felújítására; zöld, vagy megújuló energiaforrást használó ingatlanok fejlesztésére, építésére, illetve részben megvásárlására fordíthatják. Emellett a forrásból akár megújuló energiaforrással működő erőművek vásárlása vagy építése is megvalósítható, így a program nagyobb megújulóenergia-termelő kapacitás kiépülését is eredményezheti.

Nemzeti Tőkeholding Csoport

Az alprogram akár több százezer négyzetméter alapterületű ingatlanportfólióra lehet pozitív hatással, így a visszaeső lakossági kereslet miatt zsugorodó építőipari beruházások serkentésén túl hozzájárul Magyarország külföldi energiakitettségének csökkentéséhez és a klímacélok teljesüléséhez is.

Az értékpapíralapokra fókuszáló alprogram a tőzsdei likviditás fejlesztését célozza. A részt vevő alapkezelők a következő időszakban elsősorban a Budapesti Értéktőzsdén forgalmazott közép- és nagyvállalatok részvényeibe és kötvényeibe, valamint indexkövető alapokba fektetnek be, ezzel még vonzóbbá téve a hazai tőzsdét a magyarországi kibocsátók számára.

„A Baross Gábor Tőkeprogrammal a Nemzeti Tőkeholding célja a beruházási és fejlesztési aktivitás növelése, az energiahatékonyság javítása és zöldfejlesztések megvalósítása, amelyek hazai előállítású alternatív energiaforrások kiépüléséhez vezetnek.

Kiemelendő, hogy az alprogramban olyan, a piacon legnagyobbaknak számító ingatlan alapkezelők vesznek részt és kaptak lehetőséget a gazdaság élénkítésére, akik a magyarországi ingatlanalapok 3 000 milliárd forintos piacának nagyságrendileg 80% százalékát fedik le. Ezért hatékonyan, valamint eredményorientált és felelősségteljes vagyongazdálkodással tudják a forrásokat a gazdaságba juttatni” – nyilatkozta Katona Bence, az NTH elnök-vezérigazgatója.

A hatékony forrásfelhasználást az NTH folyamatosan nyomon követi. Az értékpapíralapok esetében három hónap, míg az ingatlanalapoknál két év után szankciók terhe mellett is ellenőrzik a pályázati kiírás szerinti előrehaladást, az elért eredményeket.